Współpraca z dietetykiem sportowym – na czym polega i jak wygląda w praktyce?

Sport 07 grudnia 2023
Autor: mgr Bartłomiej Pomorski

W naszym Centrum SPOT proces współpracy ze sportowcem jest wieloetapowy i zaczyna się od wywiadu medyczno-żywieniowego oraz interpretacji badań laboratoryjnych, a kończy na wdrożeniu spersonalizowanych rozwiązań dietetycznych i suplementacyjnych. Jednak to tak naprawdę dopiero początek przygody. Dowiedz się jak krok po kroku jak wygląda współpraca z dietetykiem sportowym i jakie korzyści możesz z niej odnieść.

Zawartość artykułu:

Jaki pakiet współpracy wybrać?


Pakiety sportowe 

Zanim machina współpracy ruszy na dobre, musisz wejść na stronę i wybrać odpowiedni dla siebie pakiet. 

Do wyboru masz 3 warianty, które różnią się między sobą głównie czasem trwania współpracy (1, 3 lub 6 miesięcy współpracy). Im dłuższy pakiet współpracy wybierzesz, tym mniej zapłacisz za każdy miesiąc współpracy. 

Niezależnie od tego, który pakiet wybierzesz, każda współpraca rozpoczyna się od wstępnej 50-minutowej wideokonsultacji. Każdy wariant współpracy uwzględnia również przygotowanie planu żywieniowego i suplementacyjnego, indywidualnej strategii żywienia i suplementacji w dzień startowy, a także cotygodniowy monitoring dietetyczny oraz możliwość nieograniczonego kontaktu ze mną. 

Dodatkowo w zakresie pakietów 3- i 6-miesięcznych, w trakcie współpracy istnieje możliwość umówienia się na ponowną wideokonsultację.

Konsultacja dietetyczna

W naszym Centrum SPOT masz także możliwość skorzystania wyłącznie z 50-minutowej konsultacji wideo z dietetykiem sportowym, bez konieczności kupowania pakietu współpracy na konkretny okres. 

Dzięki konsultacji zyskujesz bezpośredni dostęp do eksperta w zakresie żywienia sportowców, bez konieczności wychodzenia z domu.

Podczas tej rozmowy otrzymasz:

  • Spersonalizowane porady żywieniowe, rekomendacje dotyczące suplementacji oraz analizę Twoich badań laboratoryjnych, wszystko dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i celów sportowych.
  • Po zakończeniu konsultacji, otrzymasz podsumowanie w formie e-maila, które pozwoli Ci zachować wszystkie ważne informacje i wskazówki, umożliwiając łatwe odniesienie do nich w przyszłości i skuteczne wdrażanie zaleceń w Twoim codziennym życiu.

Jeśli dalej nie wiesz, które rozwiązanie jest dla ciebie najlepsze, napisz do nas lub po prostu zadzwoń. Odpowiemy na wszystkie twoje pytania i pomożemy ci w podjęciu decyzji.

Jak krok po kroku wygląda współpraca z dietetykiem sportowym w Centrum SPOT?


Krok 1. Konsultacja ze sportowcem

Konsultacja

Pierwszym etapem po zakupie wybranego pakietu współpracy jest wypełnienie wstępnej ankiety, którą wysyłamy na adres e-mail. Po jej weryfikacji wspólnie ustalamy termin 50-minutowej wideokonsultacji.

Konsultacja odbywa się na platformie Skype lub WhatsApp.

Indywidualne podejście

Przekrój sportowców, z którymi współpracuję jest bardzo szeroki, zaczynając na amatorach łączących pracę zawodową ze sportem, kończąc na zawodnikach przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich, którzy znaczną część roku spędzają na zgrupowaniach sportowych. 

Moja praca ze sportowcami nie jest szablonowa, ponieważ każdy zawodnik i zawodniczka mierzy się z różnymi wyzwaniami, zarówno tymi sportowymi, organizacyjnymi jak i zdrowotnymi. Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, podczas rozmowy ustalamy główny cel współpracy oraz jej zakres. 

Podczas konsultacji masz możliwość zadawania pytań, dyskusji oraz aktywnie bierzesz udział w wyznaczaniu celów naszej współpracy. Na podstawie mojej wieloletniej praktyki wypracowałem swój indywidualny model współpracy, który opiera się na współdziałaniu. Każdy sportowiec ma swoje nawyki żywieniowe oraz przyzwyczajenia. Ja z kolei wnoszę do współpracy wiedzę oraz doświadczenie. Dopiero połączenie tych wszystkich czynników pozwala na opracowanie spersonalizowanego planu żywieniowego i suplementacyjnego, który ma prawo działać w codziennej praktyce i rutynie sportowej sportowca.

Analiza badań laboratoryjnych

W zależności od potrzeb i problemu, z którym się do mnie zgłosisz, pomocne może być wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy występują u ciebie nietypowe objawy klinicznych (np. przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność), które mogą wskazywać np. na problemy z gospodarką żelaza. W wielu przypadkach wykonanie badań nie jest jednak niezbędne. Po przeprowadzeniu pełnego wywiadu podczas konsultacji otrzymasz ode mnie odpowiednie instrukcje w tym zakresie.

Krok 2. Przygotowanie planu żywieniowego i suplementacyjnego

Plan żywieniowy

Podstawowy model współpracy zakłada przygotowanie 7-dniowego planu żywieniowego, który jest powtarzany przez kolejne 4 tygodnie. W każdym nowym miesiącu istnieje możliwość przygotowania całkowicie nowego planu żywieniowego, ale jeśli dotychczasowy plan ci odpowiada, nie ma takiej konieczności. Plan wraz z listą zakupów otrzymujesz w formie pdf, ale jest on także dla ciebie dostępny w aplikacji, którą możesz pobrać na telefon.

Z mojego doświadczenia sportowcy lubią proste rozwiązania, dlatego plan przygotowuję w taki sposób, żeby była możliwość jedzenia tego samego posiłku przez kilka dni z rzędu. Innym pomocnym rozwiązaniem jest możliwość przygotowania posiłku obiadowego na kilka porcji, tak aby codziennie nie spędzać zbyt dużo czasu w kuchni. 

Posiłki są również tak dopasowane do siebie pod względem zawartości energii i makroskładników, że z powodzeniem możesz je wymieniać między sobą (np. obiad zaproponowany na sobotę możesz zjeść w poniedziałek). Tym sposobem to ty decydujesz co jesz, a moim zadaniem jest zadbanie o to, żeby każdy z posiłków optymalnie wspierał twój proces regeneracji.

Dodatkowo obciążenia treningowe sportowców są bardzo zmienne w trakcie trwania mikrocyklu treningowego (np. w poniedziałek dwie sesje treningowe, a we środę jeden lekki trening). Oznacza to, że wydatki energetyczne w skali tygodnia mogą się od siebie bardzo różnić, dlatego bardzo często dodatkowo przygotowuję przekąski i posiłki okołotreningowe, które pozwalają zbilansować energetycznie cały plan żywieniowy.

Plan żywieniowy jest dostosowany do twoich preferencji żywieniowych, które określasz podczas konsultacji oraz w ankiecie wstępnej. Nie martw się, jeśli jednak jakiś posiłek ci nie posmakuje, wymienię go na inną propozycję.

Dowiedz się z kim będziesz współpracować: Dietetyk sportowy – mgr Bartłomiej Pomorski

Co zamiast planu żywieniowego, czyli catering i wyjazdy sportowe

Wielu sportowców spędza dużą część swojego czasu na zgrupowaniach, turniejach, zawodach etc. Wiąże się to z koniecznością jedzenia w hotelowych restauracjach bądź samodzielnym przygotowywaniu posiłków w wynajętym apartamencie, bazując na asortymencie produktów dostępnych w konkretnym kraju. 

W takim scenariuszu nasza współpraca skupia się w większym zakresie na edukacji żywieniowej, która polega m.in. na analizie jedzonych posiłków (np. zawodnik robi zdjęcia posiłków, a następnie omawiamy co warto następnym razem zmienić lub dodać do posiłku, aby był bardziej odżywczy). 

Niektórzy moi podopieczni korzystają również z cateringu, dlatego moim zadaniem jest wybór odpowiedniej kaloryczności, rodzaju diety oraz ewentualne uzupełnienie opcji cateringowej o dodatkowe posiłki, które wspomogą regenerację potreningową. Współpracuje również z cateringiem, który może przygotować dla ciebie indywidualnie jedzenie, według moich szczegółowych wytycznych.

Plan suplementacyjny

W zależności od dyscypliny sportowej, którą uprawiasz przygotuję dla ciebie optymalny plan suplementacyjny. 

W uproszczeniu, suplementację dzielę na trzy kategorie: suplementacja prozdrowotna (np. witamina D, kwasy omega-3), suplementacja regeneracyjno-odżywcza (np. żele energetyczne, sok z cierpkich wiśni, odżywka białkowa) oraz suplementacja sportowa (np. kofeina, kreatyna). I w takiej też formie otrzymasz ode mnie rekomendacje dotyczące suplementacji.

Kompleksowy plan suplementacyjny, który ci prześlę będzie uwzględniał twój poziom wytrenowania, płeć, doświadczenie sportowe, ale także specyficzne problemy żywieniowo-kliniczne (np. problemy jelitowe, wyczerpanie zasobów żelaza). W przypadku, gdy twój budżet suplementacyjny jest ograniczony pomogę ci również ustalić listę priorytetów w zakresie tego, który z produktów jest dla ciebie najbardziej przydatny i może dać ci największe korzyści sportowo-zdrowotne.

Krok 3. Monitoring dietetyczny

Teraz czas na twoją pracę. W swoich rękach masz spersonalizowany plan żywieniowy i suplementacyjny. Jednak codzienność to nie życie w laboratorium, w którym da się kontrolować wszystkie warunki. 

Aby ułatwić nam komunikację i monitorowanie codziennych wyzwań treningowych i życiowych, istnieje kilka form monitoringu dietetycznego, z których korzystam w swojej praktyce.

Cotygodniowy monitoring dietetyczny

Raz w tygodniu zawsze poproszę cię o krótkie podsumowanie minionego tygodnia. Zapytam cię m.in. o to jak się czujesz, jak oceniasz stopień realizacji swoich założeń treningowych i żywieniowych. 

Bardzo cenię sobie indywidualną współpracę z moimi podopiecznymi. Pamiętaj, że im więcej będę o tobie wiedział od strony treningowej i żywieniowej, tym bardziej będę w stanie ci pomóc. 

Stały kontakt z dietetykiem sportowym

Zawsze masz możliwość napisania do mnie e-maila w dowolnej chwili, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące planu żywieniowego lub po prostu chcesz zweryfikować jakąś informację, na którą trafiłeś lub trafiłaś w internecie. Może się także okazać, że się rozchorujesz, złapiesz lekki uraz lub po prostu przydarzy ci się jakaś nieprzewidziana sytuacja (np. wyjazd). Pamiętaj, że możesz na mnie liczyć w takich sytuacjach. Często istnieje możliwość wprowadzenia np. dodatkowej suplementacji w okresie przeziębienia, przygotowania przykładowego schematu żywieniowego na wyjazd.

Monitoring obciążeń treningowych

Jeśli korzystasz z aplikacji (np. TrainingPeaks, Strava, Garmin Connect etc.) możesz udostępnić mi swoje dane treningowe. Dzięki temu łatwiej jest mi zaplanować różne strategie żywieniowe dopasowane do mikrocyklu treningowego (np. trening jelita, ładowanie węglowodanów przed dłuższym treningiem etc.).

Jeśli nie korzystasz z żadnej aplikacji treningowej, a chcesz monitorować swoje obciążenia treningowe oraz samopoczucie, udostępnię Ci arkusz on-line, który pozwoli nam na bardziej dokładną analizę postępów współpracy.

Celem monitoringu dietetycznego jest jak najbardziej efektywne wykorzystanie naszego okresu współpracy. W tym czasie możemy przetestować różne strategie żywieniowe, przed docelowym startem. To także czas na to, aby dopracować twój plan żywieniowy. Zawsze w trakcie trwania naszej współpracy możesz napisać do mnie, aby przygotować np. jakiś konkretny posiłek lub wymienić z planu posiłek, który nie przypadł ci do gustu.

Przeczytaj opinie naszych podopiecznych: Opinie Google

Krok 4. Zakończenie współpracy (lub jej przedłużenie)

Po zakończeniu naszej współpracy zyskasz niezależność i umiejętności potrzebne do samodzielnego zarządzania własną dietą i suplementacją, co jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu sportowego i utrzymania zdrowia.

Ta zdobyta wiedza i doświadczenie pozwolą Ci efektywnie dostosowywać plan żywieniowy do zmieniających się potrzeb i celów sportowych, zapewniając Ci optymalną formę sportową.

Oczywiście jeśli chcesz żeby w twoim teamie była osoba, która zawsze będzie czuwała nad twoim żywieniem i suplementacją, wystarczy, że przedłużysz współpracę o kolejny okres. W przypadku przedłużenia współpracy koszt wybranego przez ciebie pakietu zostanie pomniejszony o wartość konsultacji wstępnej.

Podsumowanie


Rozpocznij swoją przygodę z profesjonalnym dietetykiem sportowym w Centrum SPOT! Wybierz pakiet współpracy (1, 3, lub 6 miesięcy) dopasowany do Twoich potrzeb i zyskaj korzyści z indywidualnie dostosowanej diety i suplementacji. Twoja podróż rozpocznie się od szczegółowej wideokonsultacji. Na jej podstawie przygotujemy dla ciebie spersonalizowane rozwiązania dietetycznej i suplementacyjne. W dalszym etapie współpracy możesz liczyć na cotygodniowy monitoring dietetyczny i stałe wsparcie dietetyka sportowego. Z nami osiągniesz optymalną formę i poprawisz swoje wyniki sportowe, ciesząc się zdrowiem i dobrą kondycją. Nie zwlekaj, zainwestuj w siebie i rozpocznij współpracę już dziś!