Produkty bogate w wapń – 10 najlepszych źródeł

11 lutego 2023
Autor: mgr Oliwia Pietrasińska

Jednym z najbardziej znanych składników mineralnych jest wapń. Zaliczamy go do makroskładników, ponieważ jego dzienne zapotrzebowanie przekracza 100 mg. Wapń najczęściej kojarzy się nam z kośćmi – i słusznie, ponieważ jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Ale nie tylko! Wapń odgrywa wiele innych, równie ważnych funkcji w naszym organizmie. Bierze na przykład udział w procesie krzepnięcia krwi czy umożliwia przewodzenie bodźców w układzie nerwowo-mięśniowym. Dowiedz się, jak zadbać o jego odpowiednią ilość w diecie.

Jakie funkcje pełni wapń?


Wapń [1]:

  • przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi
  • przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego
  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego
  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych
  • bierze udział w procesie podziału i specjalizacji komórek
  • jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości
  • jest potrzebny do utrzymania zdrowych zębów [1]

Zapotrzebowanie na wapń


Zalecane dzienne spożycie zgodne z Normami Żywienia na wapń u dorosłych mężczyzn w wieku 19-65 wynosi 1000 mg. Powyżej 65 roku zapotrzebowanie wzrasta do 1200 mg. Z kolei u kobiet wynosi ono 1000 mg od 19 do 50 roku życia. Powyżej 50 roku życia wzrasta podobnie jak u mężczyzn do 1200 mg. U kobiet ciężarnych i karmiących powyżej 19 roku życia rekomendowane jest dzienne spożycie 1000 mg wapnia na dobę [2].

Objawy niedoboru wapnia


Grupy osób, które są narażone na niedobory wapnia to przede wszystkim: 

  • dzieci
  • młodzież
  • kobiety ciężarne i karmiące
  • osoby w podeszłym wieku
  • osoby wykluczające produkty mleczne z diety
  • osoby z niedoczynnością przytarczyc

Niedostateczne spożycie wapnia u dzieci może przyczynić się do deformacji kości czy krzywicy u dzieci. Natomiast u dorosłych może zwiększać ryzyko osteomalacji i osteoporozy, czyli inaczej częstych złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie. Niedobory wapnia powodują również częstsze ubytki w zębach, próchnice, zwiększenie pobudliwości organizmu, tężyczkę czy zaburzenia neurologiczne. Mogą również prowadzić do powstawania wzrostu ciśnienia tętniczego krwi [2].

Przeczytaj także: Produkty bogate w żelazo – 10 najlepszych źródeł

Objawy nadmiaru wapnia


Nieczęsto obserwuje się nadmierną ilość wapnia w organizmie. Niekiedy hiperkalcemia (inaczej nadmiar wapnia) występuje przy przedawkowaniu preparatów farmaceutycznych zawierających znaczące ilości wapnia (powyżej 3–4 g/dobę). Zbyt duża ilość wapnia w organizmie może powodować choroby nerek, zwapnienie naczyń, uszkodzenie struktury narządów czy zaburzenia funkcjonowania różnych układów w organizmie. Ponadto, hiperkalcemia może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, raka prostaty czy zaburzać wchłanianie składników mineralnych, takich jak np. żelaza, magnezu i cynku [2]. 

Dobre źródła wapnia w diecie


Najważniejszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i przetwory mleczne. Produkty zbożowe, warzywa i strączki również zawierają wapń. Należy jednak pamiętać, że z tych produktów wapń nie wchłania się tak dobrze jak z produktów mlecznych. Wynika to z faktu, że jednocześnie wstępuje w nich błonnik, kwas szczawiowy lub/i fitynowy, które utrudniają przyswajanie wapnia [3]. 

Tabela przedstawia produkty z podziałem w zależności od pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz z uwzględnienim produktów, które zawierają dużo wapnia w przeliczeniu na 100 g produktu [4].

Produkty zwierzęce Zawartość wapnia mg/100 g produktu Produkty roślinne Zawartość wapnia mg/100 g produktu
Parmezan 1380 Mak 1266
Mleko w proszku 1062 Sezam, nasiona 975
Ser, żółty 807 Tofu 350
Ser, mozzarella 782 Soja 240
Szprotki w oleju z ośćmi 650 Migdały 239
Ser, feta 493 Figi, suszone 203
Sardynki w oleju z ośćmi 330 Natka pietruszki 193
Jogurt naturalny 180  Orzechy laskowe 186
Mleko spożywcze 120 Fasola biała 160
Maślanka 115 Jarmuż 157
Ser twarogowy 95 Otręby pszenne 119

Niestety nie wszystkie spośród wymienionych w tabeli produktów będą w praktyce świetnym rozwiązaniem na uzupełnienie wapnia w Twojej diecie. Przykładowo zjedzenie 100 mg maku w ciągu dnia graniczy z cudem. Podobnie będzie z sezamem czy natką pietruszki. Wymienione produkty traktujemy raczej jako dodatek do dań, aniżeli główny składnik posiłku. 

W takim razie co polecamy jako najlepsze źródła wapnia?

L.p Produkt Wielkość porcji Zawartość wapnia w porcji (mg) RWS w porcji*
1 Ser, mozzarella 60 g = 0,5 opakowania 470 mg 59%
2 Jogurt naturalny 200 g = 1 opakowanie 360 mg 45%
3 Sardynki, w oleju z ośćmi 100 g = 1 porcja 330 mg 41,25%
4 Tofu 90 g = 0,5 opakowania 315 mg 39,4%
5 Mleko spożywcze 250 ml = 1 szklanka 300 mg 37,5%
6 Maślanka 250 ml = 1 szklanka 287,5 mg 36%
7 Ser, feta 50 g  246,5 mg 30,8%
8 Ser, żółty 30 g = 2 plastry 242,1 mg 30,3%
9 Parmezan 12 g = 1,5 łyżki 165,6 mg 20,7%
10 Mak 10 g = 1 łyżka 126,6 mg 15,8%

*RWS: referencyjna wartość spożycia wapnia wynosząca 800 mg dla osób dorosłych (zapotrzebowanie zgodne z Dziennymi referencyjnymi wartościami spożycia witamin dla osób dorosłych rozp. 1169/2011) [5]

Jak zrealizować dzienne zapotrzebowanie na wapń


Twój przykładowy dzień z odpowiednią ilością wapnia w diecie może wyglądać następująco:

  • Owsianka gotowana na mleku lub maślance z dodatkiem maku, migdałów i owoców – jako pełnowartościowe śniadanie
  • Obiad możesz skomponować z dodatkiem mozzarelli, jarmużu, dodatkowych warzyw oraz kaszy/ ryżu/ makaronu lub ziemniaków
  • Na kolację przygotuj sałatkę grecką z fetą, natką pietruszki i grzankami

I już 100% dziennego zapotrzebowania na wapń jest spełnione!

Przeczytaj także: Produkty bogate w witaminę B12 – 10 najlepszych źródeł

Praktyczne porady


  • Dbaj, aby jeść nabiał – maślanka, kefir, jogurt, twaróg, mozzarella, feta, parmezan jako dodatek do dania
  • Wzbogacaj przygotowywane posiłki o mak, sezam i orzechy
  • Włącz do swojej diety tofu jako roślinne źródło białka
  • Jogurty z dodatkami to super pomysł na drugie śniadanie czy podwieczorek!

Czy wiesz, że…


Nabiał roślinny również może zawierać wapń? 

Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni produkt! Czytaj etykiety produktów i wybieraj te napoje/ jogurty roślinne, które są wzbogacane (fortyfikowane) w wapń. Obecnie na rynku jest szeroki asortyment napojów roślinnych, które zawierają omawiany składnik. Wapń powinien być dodany do produktu w ilości 120 mg/ 100 ml. Dodatkowo mam dla Ciebie jeszcze jedną radę! Przed otwarciem kartonu wstrząśnij opakowaniem. Wapń często osiada na dnie, a wstrząśnięcie spowoduje, że rozproszy się w całej jego zawartości.

Woda, którą pijesz na co dzień, również może zawierać wapń?

Woda jest często pomijanym źródłem wapnia. Jeśli pijesz wodę mineralną butelkowaną – zwróć uwagę na jej zawartość, czyli ponownie: czytaj etykiety. Od czasu do czasu wybieraj wodę wysoko zmineralizowaną z dużą ilością wapnia. Niektóre z wód dostarczają ponad 450 mg wapnia na litr! Uzupełnienie diety w taki rodzaj wody może znacząco przyczynić się do zrealizowania dziennego zapotrzebowania na wapń [6].

Bibliografia

  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG
  2. Jarosz M. Rychlik E, Stoś K i wsp. Normy żywieniowe dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa, 2020.
  3. CORMICK, Gabriela; BELIZÁN, Jose M. Calcium intake and health. Nutrients, 2019, 11.7: 1606.
  4. Kunahowicz H., Nadolna I., Iwanow A., Przygoda B., „Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw”, wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2012
  5. Przewodnik do rozporządzenia (WE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, ma na celu pomóc wszystkim podmiotom łańcucha żywieniowego a w szczególności właściwym organom krajowym w lepszym zrozumieniu i prawidłowym stosowaniu rozporządzenia. Niniejszy dokument nie posiada oficjalnego statusu prawnego i w razie sporu ostateczną interpretację prawa dokonują Sądy Administracyjne.
  6. Vannucci, Letizia, et al. „Calcium intake in bone health: a focus on calcium-rich mineral waters.” Nutrients 10.12 (2018): 1930.